VI. sastanak platforme Novi naručitelji, 15.6.2023.

Na 6. sastanku platforme Novi naručitelji HR u članstvo platforme su primljeni Culture Hub Croatia iz Splita i Gradski muzej Vinkovci. Na prijemu se ispred Culture Hub Croatia zahvalila Jasmina Šarić, jedna od suosnivačica udruge 2017. godine – udruga od 2021. godine djeluje u privatnom prostoru blizu centra Splita, trude se u programe uključiti susjede iz zgrade i iz kvarta te im je model Novih naručitelja vrlo zanimljiv – Jasmina se s modelom upoznala kroz program Commissioning and Curating Contemporary Public Art Valand Akademije Sveučilišta u Göteborgu. Gradski muzej Vinkovci predstavljati će Zoran Šimunović, koji je u prvom dijelu godine sudjelovao u radu platforme kao predstavnik Gradskog muzeja Vukovar u kojem je donedavno radio, a sada je voditelj galerije u Gradskom muzeju Vinkovci. Gradski muzej Vukovar i Umjetnički paviljon iz Zagreba istupili su iz platforme jer među zaposlenim kadrom nisu uspjeli organizirati osobu za rad u platformi. Ponovljeno je da organizacije-članice u platformi mogu predstavljati i osobe koje nisu u njima zaposlene, odnosno da to može biti bilo koja osoba aktivna u lokalnoj zajednici i s interesom za umjetnost u javnom prostoru.

Nastavljeno je s prezentacijama ostalih članica o njihovu radu i sredini u kojoj djeluju s obzirom na potencijale za razvoj projekata prema modelu Novih naručitelja.

Vera Ćuže-Abramović, prof. povijesti umjetnosti iz Gimnazije Požega koja u platformi predstavlja Gradsku knjižnicu Požega, predstavila je projekte Kreativne radionice učenika gimnazije (KRUG) koju vodi od 2005. godine. KRUG je slobodna izvannastavna aktivnost u koju se dobrovoljno uključuju učenici/ce od 1. do 4. razreda opće, jezične, matematičke i klasične gimnazije, u okviru koje se potiču da kroz likovni i istraživački rad obrade lokalno važne teme i potaknu javnu raspravu. Vera je izdvojila program Kružimo gradom iz 2015. godine koji je problematizirao različite segmente života u Požegi kroz anketu Zašto (ne) voliš Požegu? te je osim toga uključivao niz aktivnosti u javnom prostoru: iskopavanje nekadašnjeg stadiona koji je bio zatrpan radi izgradnje škole, čitanje poezije (uglavnom požeških pjesnika) bez najave u mladima atraktivnim kafićima, osmišljavanje kulturnih sadržaja u Starom gradu i dr. Glavni cilj projekta bio je poticanje razvoja urbane kulture i kritičko promišljanje svakodnevice grada.

Srednjoškolci polaznici KRUG-a postavljaju izložbu Zaokruženo u Galeriji Ciraki, povodom 10-te obljetnice djelovanja KRUG-a 2015. godine – foto: Vera Ćuže-Abramović

Kristina Leko je primijetila da struktura za razvoj projekta prema modelu Novih naručitelja ovdje već postoji: naručitelji mogu biti učenici/ce članovi/ce KRUG-a koje se može pozvati da definiraju svoju narudžbu, a koja se odnosi na neki problem/prostor/temu koju smatraju važnom za grad, dok profesorica Ćuže može biti medijatorica. Pritom bi oformljena grupa učenika/ca ostala aktivna do realizacije projekta, po potrebi i nakon što završe srednju školu.

Sanja Bachrach Krištofić (Centar za ženske studije, Zagreb) predstavila je rad Centra, prvog multiinterdisciplinarnog studija o ženskoj tematici u Hrvatskoj, osnovanog 1995. godine. Centar provodi različite aktivnosti, s fokusom na jednogodišnji program edukacije kroz koji su do danas prošle brojne generacije studenata/tica, a koji se od 2020. odvija i online. Od novijih projekata izdvojila je projekt ‘Žene i tehnika – prema rodno uključivom muzeju’ u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i SKD Prosvjeta, koji je usmjeren na promjenu dominantnog narativa u muzejima, u kojima su najčešće reprezentirane muške osobe iz povijesti. U okviru projekta je, između ostalog, izrađena web aplikacija ‘Zvjezdoznanice – žene koje poznaju zvijezde’. U Centru već neko vrijeme razmišljaju o javnoj skulpturi posvećenoj ženama koje su kroz povijest proglašavane vješticama te se Sanja pita može li se takva jedna narudžba realizirati kroz model Novih naručitelja. Branka Cvjetičanin i Kristina Leko su primijetile da se naručitelji/ce mogu regrutirati među studentima/cama koji pohađaju edukativni program Centra, a koji s uvođenjem online nastave uključuju i studente/ice iz šire regije, odnosno zemalja bivše Jugoslavije. Narudžba se može realizirati u njihovoj sredini, online ili/i u Zagrebu u formi javne skulpture, a može se odnositi na neku od tema koja će se isprofilirati tijekom studija.

plakat projekta Žene i tehnika, autorica plakata: Barbara Blasin, 2021.
Zvjezdoznanice – Žene koje poznaju zvijezde, interaktivna web aplikacija razvijena u sklopu projekta

Klara Macolić Kuparić (Gradski muzej Varaždin) predstavila je interdisciplinarni program Muzeja koji veliku pažnju posvećuje interakciji s publikom kroz mjesečne publikacije, radionice za osnovnoškolske i srednjoškolske uzraste, te vrlo posjećenu Srijedu u muzeju. Izdvojila je trenutno aktualnu izložbu ‘DOBAR TEK! Kultura hrane u varaždinskom kraju’, kojom se željelo educirati posjetitelje o prehrambenim navikama i običajima u Varaždinu. Također, istaknula je kako je informiranje šire publike o lokalnim kuhinjskim običajima prisutno od 2015. godine, kada se započinje sa postavljanjem prostornih instalacija na zidu u blizini varaždinske tržnice. Do sada su postavljene tri umjetničke instalacije u izboru stručnog žirija, koje su posvećene tradicionalnim receptima i namirnicama varaždinskog kraja – zelju (autor Ivan Mesek), klipiću (autor Jurica Mihinjač) i bućinom ulju (autor Zlatan Pintek). Radovi posvećeni zelju i bućinom ulju naišli su na izrazito negodovanje javnosti te je u diskusiji zaključeno da bi se sljedeća tabla mogla realizirati prema modelu Novih naručitelja, s građanima/kama kao naručiteljima.

Pogled na umjetničke instalacije pored varaždinske tržnice (s lijeva na desno Ivan Mesek: Varaždinsko zelje, Jurica Mihinjač: Varaždinski klipič, Zlatan Pintek: Varaždinsko bučino ulje)
poruka kojom građani iskazuju nezadovoljstvo realiziranim radovima; Foto: Klara Macolić Kuparić, 6.7.2023.

Tena Starčević (Ured za fotografiju, Zagreb) predstavila je ovu neprofitnu udrugu osnovanu 2013. godine koja je usmjerena k istraživanju, razvoju, promociji i kontekstualizaciji inovativnih umjetničkih praksi na polju fotografije i novih medija. Među projektima čiji pristup uključuje sudjelovanje javnosti u kreativnom procesu izdvojila je ‘Kvartovski objektiv’ u čijem je središtu zanimanja gradska četvrt Črnomerec. Cilj ovog multidisciplinarnog projekta je uočiti i oblikovati sadržaje grada, pozitivno utjecati na značenje povijesnih, emocionalnih i drugih sačuvanih slika, kako bi se potaknula promjena prema javnom prostoru. Aktivnosti uključuju tematske šetnje, radionice, predavanja, panel diskusije u koje uključuju lokalnu zajednicu različitih generacija, od srednjoškolaca/ki do umirovljenika/ca, od kojih doznaju o njihovim željama i potrebama za oblikovanjem javnog prostora i različitim kreativnim sadržajima. Zaključeno je da je uspostavljena komunikacija s lokalnim stanovništvom dobra osnova za formiranje grupe naručitelja među njima, na temu koja se tiče ove gradske četvrti.

izložba Mladena Klemenčića i Željka Krčadinca u sklopu projekta Kvartovski objektiv postavljena 2022. godine u Ligaturi – prostoru za medicinu i umjetnost u čekaonici Odjela urologije u Vinogradskoj bolnici u Zagrebu; foto: Nedjeljko Đurić.
radionica Črnomerec kroz rupicu, Kako graditi vizualne narative upotrebom self-made pinhole kamere, intervencija u javnom prostoru, Črnomerec, 2022.; voditelj radionice i autor priložene fotografije: Saša Kralj.

Maša Štrbac (Otvoreni likovni pogon, Zagreb) predstavila je ovu umjetničku organizaciju koju su 1997. osnovale Kristina Leko i Marijana Rajčić i koja djeluje na području društveno angažirane umjetnosti i demokratizacije kulture, s težištem na umjetnosti u zajednici, umjetnosti u javnom prostoru te participativnoj umjetnosti. Maša je u organizaciji zaposlena kao voditeljica ureda od travnja 2019. Predstavila je projekt ‘Uredimo zdenac’ u zagrebačkom naselju Gornji Stenjevec, koji je prvi OLP-ov projekt zamišljen da bude izveden prema protokolu Novih naručitelja. Projekt je proizašao iz inicijative mještana i lokalnog mjesnog odbora da se urede javni zdenci u naselju, koji su generacijama bili mjesta okupljanja i druženja – u projektu će mještani kao grupa naručitelja odabrati jedan od zdenaca za obnovu a studenti/ce Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu će uz Mašu kao medijatoricu i mentorstvo profesora Renea Lisca i Kristine Careva ponuditi prijedlog njegova arhitektonskog uređenja. U raspravi je istaknut potencijal mjesnih odbora za provedbu projekata Novih naručitelja te je otvoreno pitanje uloge vijećnika u procesu kao i odnosa između njih i grupe građana kao naručitelja.

jedan od 10-tak zdenaca u zagrebačkom naselju Gornji Stenjevec (zdencima mještani zovu sve izvore vode u naselju); Foto: Maša Štrbac, 2022.

U drugom dijelu sastanka članice su pozvane da svaka za sebe osmisle projekt prema modelu Novih naručitelja, za koji bi se sredstva tražila u sljedećim godinama, uz certifikat koji će se razraditi unutar platforme. Sastanak je zaključen vijestima iz Njemačke u kojoj je Savezna zaklada za kulturu podružnici Novih naručitelja / Die Neue Auftraggeber nakon 5-godišnje potpore od 2017 – 2022 odobrila novih 5 milijuna eura za 15 projekata tijekom sljedećih 5 godina (2023- 2028), ovoga puta za narudžbe građana u području plesa.

*naslovna fotografija: PožArt u akciji, Stari grad u Požegi, 2015. – foto: Vera Ćuže-Abramović