Na početku sastanka Maša Štrbac izvijestila je da platforma Novi naručitelji HR radi na prijavi za učlanjenje u međunarodnu platformu Novih naručitelja. Također, upoznala je prisutne s mogućnostima prijave projekata Novih naručitelja na natječaj Ministarstva kulture (https://min-kulture.gov.hr/poziv-za-predlaganje-programa-koji-omogucuju-pristup-i-dostupnost-kulturnih-sadrzaja-za-osobe-s-invaliditetom-i-djecu-i-mlade-s-teskocama-u-razvoju-u-republici-hrvatskoj-u-2024-rok-6-lipnja-2024/25864). Natječaj pruža nove prilike u vidu uključivanja ranjivih skupina u kulturni sadržaj i financiranja takvih projekata.
Članice su zajednički pogledale trenutnu verziju web stranice platforme, koje će prema planu biti dovršena u lipnju.
Kroz dijeljenje novosti o tekućim projektima platforme Novih naručitelja, Ana Katulić predstavila je novi potencijalni projekt. Od strane jednog pojedinca je iniciran projekt skulpture tura (goveda po kojem je nazvano Turopolje) u javnom prostoru. Na osnovu toga povela se diskusija o tome da je za projekte Novih naručitelja pogodnije imati skupinu građana kao naručitelja, iako projekt može biti iniciran od jedne osobe. Namjera je Veliku Goricu istaknuti kao središte Turopolja te povezati moderan izričaj i tradiciju, povijest i sadašnjost turopoljskog kraja.
Vera Ćuže Abramović je u detalje izvjestila o tijeku projekta Požega za slijepe. Do sada je održan niz susreta na kojima su prisustvovali učenici Gimnazije Požega koji su dio kreativne radionice te u projektu imaju ulogu umjetnika/ca kao i članovi Udruge slijepih Grada Požege i Požeško-slavonske županije, koji u projektu imaju ulogu naručitelja. U projekt je uključena i partnerska gimnazija iz Dubrovnika koji su kao gosti bili uključeni u aktivnosti, između ostaloga i u likovne radionice sa slijepim osobama. Kroz susrete su svi prisutni imali priliku saznati i pokušati razumjeti kako slijepi doživljavaju svijet oko sebe. Prva javna prezentacija projekta održana je 15. svibnja, u sklopu izložbe pod nazivom Požega s druge strane pogleda na kojoj su predstavljeni zajednički umjetnički radovi sa radionice, kao i taktilna slikovnica. Izložba je bila popraćena programom s ciljem uspostavljanja veza između srednjoškolaca, slijepih osoba i posjetitelja. Ovaj projekt je izvrstan primjer participativnog/kolektivnog istraživanja, kojeg zajednički aktivno provodi kolektiv, a umjetnici dijele prostor s naručiteljima.
Maša Štrbac je izvijestila o prezentacijama platforme Novi naručitelji HR koje je održala studentima na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i vijećnicima Gradske četvrti Stenjevec u Područnom uredu Susedgrad u Gajnicama. Prezentacije sličnog formata predlaže održati na fakultetima, umjetničkim akademijama te vijećnicima u drugim gradovima i općinama, kako bi se proširio glas o platformi i metodi Novih naručitelja.
Prema utvrđenom rasporedu za 2024. godinu, sljedeći sastanak Platforme održat će se u četvrtak 20. lipnja, od 15 do 18 sati, a otvoren je za sve zainteresirane. Ukoliko se želite priključiti a niste član/ica platforme zatražite link na novinarucitelji@gmail.com.