Zagovaranje modela Novih naručitelja u Zagrebu 2024.

Predstavljanje modela Novih naručitelja u gradu Zagrebu tijekom 2024. godine

Novi naručitelji su model produkcije umjetnosti u javnom prostoru i umjetnosti u zajednici po kojem samoorganizirani građani naručuju umjetničko djelo na način da se obrate platformi Novi naručitelji. Ova platforma je ustvari besplatan stručni servis za građane koji žele aktivirati umjetnost u svojoj zajednici. No, kako započeti proces? Kako potaknuti građane na samoorganiziranje? Stručnjaci u platformi koji rade po ovom modelu, medijatori i medijatorice, nisu zaduženi za organiziranje građana, nego se građani trebaju samoorganizirati i obratiti se platformi. Da bi to bilo moguće, građani moraju znati da takva mogućnost uopće postoji. Stoga platforma organizira prezentacije modela nastojeći doći do najšireg mogućeg spektra zainteresiranih građana. Tijekom 2024. godine OLP je sa vrlo skromnim budgetom, uz potporu Grada Zagreba i Zaklade Kultura nova, organizirao prezentacije u Zagrebu, na različitim mjestima te pri tome koristio različite strategije i metode, a sve kako bismo vidjeli na koji način najefikasnije motivirati građane da pozovu i aktiviraju umjetnost u svojoj zajednici.

Prezentacije u četvrtima na zapadu i jugu grada: Stenjevec i Brezovica

Članica stručnog tima NOVI NARUČITELJI HR Maša Štrbac obratila se vijećnicima gradskih četvrti kao potencijalnim partnerima u organizaciji prezentacija za šire građanstvo. 

Dana 22. svibnja 2024. model je predstavila vijećnicima Gradske četvrti Stenjevec u dvorani Područnog ureda Susedgrad – predstavila je primjere projekata iz inozemstva i dva projekta koja su prema modelu započeta u Hrvatskoj, u Zagrebu i u Požegi, u kojima su grupa naručitelja mještani jednog zagrebačkog naselja odnosno članovi udruge slijepih iz Požege. Štrbac je istaknula potencijal koji model nudi za aktivnije uključivanje građanstva u kulturni život zajednice, što je u skladu s aktualnom kulturnom politikom Grada Zagreba te je isto tako na tragu postavki koje vijećnici slijede u svom radu kako na razini mjesnih odbora tako i na razini četvrti. Dogovoreno je da će se najesen u nekom od mjesnih odbora na prostoru Gradske četvrti Stenjevec, organizirati predstavljanje modela za građane četvrti, te ih pozvati da razmisle o narudžbi koju bi imali za umjetnički rad u svom kvartu. 

Dana 28. lipnja 2024. Štrbac je sličnu prezentaciju održala za vijećnike Gradske četvrti Brezovica. Ova četvrt obuhvaća najjužniji, pretežno ruralni dio Zagreba sa 20 raštrkanih naselja te je bilo potrebno dobro promisliti o mjestu prezentacije za građanstvo, a kako bi se građani odazvali u što većem broju. Konkretna lokacija definirana je kasnije u dogovoru s vijećnicima, koji su iskazali volju da pomognu u animiranju građana za sudjelovanje i osobno nazoče prezentaciji.  Dio vijećnika zanimalo je može li Vijeće gradske četvrti kao tijelo mjesne samouprave biti naručitelj umjetničkog rada. Odgovoreno je da u duhu modela Novih naručitelja koji zagovara individualnu odgovornost i direktnu demokraciju, vijećnici mogu biti naručitelji ali ne kao predstavnici mjesnog odbora ili četvrti nego kao građani pojedinci. U tom smislu u grupi naručitelja njihov glas jednako vrijedi kao i glas bilo kojeg drugog člana naručiteljske grupe. Dio vijećnika iskazao je sumnju u reprezentativnost naručiteljske grupe i iznio mogućnost da skupina naručitelja kroz narudžbu ostvari svoje partikularne interese. Štrbac je napomenula da će medijator/ica, stručna osoba iz platforme koja će građanima prezentirati model i moderirati raspravu o narudžbi, naglasiti da su prihvatljive one narudžbe koje su inkluzivne i koje se vode javnim, a ne osobnim interesima naručitelja te će ih tako trebati i obrazložiti.  

Novi naručitelji iz Brezovice

Ovu zagrebačku gradsku četvrt površine 12.732,84 HA naseljava 12.046 stanovnika (popis iz 2021.) te u njoj djeluje 12 mjesnih odbora. Iako je prostor četvrti u sastavu Grada Zagreba (od 1974. do 1990. kao dio ondašnje Općine Novi Zagreb), do danas je zadržao ruralna obilježja, s brojnim poljoprivrednim površinama i raštrkanim obiteljskim kućama i gospodarstvima. U novije vrijeme, osobito nakon zagrebačkog potresa, četvrt pojačano naseljavaju nove obitelji koje u ovom kraju prepoznaju ugodno mjesto za život, koje je istovremeno dobro povezano sa gradskim sadržajima. Dana 4. listopada mještani i mještanke četvrti pozvani su na prezentaciju modela Novih naručitelja. Na skupu koji je u suradnji s Udrugom Vestigium organiziran u prostorijama Mjesnog odbora Brezovica, okupilo se 5 zainteresiranih mještana i mještanki koji su se prvo upoznali s modelom rada Novih naručitelja, te potom bili pozvani da promisle o potrebama svoje četvrti za umjetničkim radom u javnom prostoru. Između nekoliko tema, potok Lomnica profilirao se kao svima važan, budući da prolazi kroz veći dio četvrti. Mještani su poželjeli umjetnički rad koji bi ukazao na ljepotu krajolika kojim potok prolazi te potencijal potoka da bude mjesto za rekreaciju i opuštanje dostupno svima kao i  mjesto povezivanja međusobno udaljenih naselja kroz koje prolazi.

Željeli bismo da se prostor uz potok Lomnicu razvije u mjesto za rekreaciju i opuštanje, da bude dostupno svima, sačuva se od devastacija i da poveže naselja u gradskoj četvrti Brezovica.

Bilo je inspirativno slušati priče mještana i mještanki iskreno zainteresiranih za boljitak njihove zajednice. Takva posvećenost obavezuje i nas kao medijatore da pažljivo promislimo o umjetniku ili umjetnici kojeg/koju ćemo im predložiti za suradnju, što je zadatak koji nam predstoji.

Novi naručitelji iz Španskog

Dana 23. listopada 2024. model Novih naručitelja Štrbac je predstavila mještanima i mještankama zagrebačke četvrti Stenjevec, u prostoru Mjesnog odbora Špansko-Sjever. Prezentacija je organizirana uz posredovanje vijećnice četvrti Davorke Horvat, u partnerstvu s Mjesnim odborom Špansko-sjever. S građanima je nakon prezentacije modela razgovarano o mogućnostima za umjetničke intervencije u javnim prostorima u njihovom kvartu. Građani su iznijeli prijedloge za više lokacija između kojih su kao prioritetan odabrali prijedlog za novoizgrađeni stambeni blok u naselju Stenjevec-jug, uz koji se grade nove zgrade, a koji oskudijeva svim vrstama javnih sadržaja kao i zelenim površinama. Dogovoreno je da će se narudžba za tu lokaciju definirati sa skupinom zainteresiranih građana na toj lokaciji, s kojima se Štrbac sastala 26. listopada. Stanari u bloku zgrada u ulici Vilima Korajca okupili su se tog dana u redovnoj akciji čišćenja bloka te su se tom prigodom fotografirali pred trafostanicom uz koju svi prolaze i koju bi željeli učiniti prepoznatljivim punktom unutar bloka. U narudžbu je uključena još jedna trafostanica parstometara dalje, za koju je prijedlog iznijela grupa stanara u ulici Vlahe Stulića, uz zgradu iz 1980-tih koja je, za razliku od novogradnje u ulici Vilima Korajca, okružena zelenilom te ima dječje igralište u blizini. Dogovoreno je da umjetnički rad obuhvati obje trafostanice i treću na livadi između njih te ih poveže u priču o naselju 1980-tih i danas. Grupa stanara iz ulice Vlahe Stulića sastavila je tekst narudžbe, koji je dostupan na linku: https://novi-narucitelji.hr/novi-narucitelji-iz-zagrebacke-cetvrti-stenjevec/ Objavljeni tekst je inicijalni tekst narudžbe koji će umjetniku ili umjetnici koji budu pozvani na suradnju poslužiti da osmisle prijedlog rada. Pritom prijedlog umjetnika-ce može i ne mora slijediti medij i način izvedbe koji su građani ovdje predložili, ukoliko umjetnik-ca zaključi da postoji bolji način da se udovolji duhu njihove narudžbe. Model Novih naručitelja ostavlja prostor umjetniku-ci koji ulazi u dijalog s građanima-naručiteljima da kreativno doprinese projektu i u njega unese svoja znanja i iskustva na polju umjetnosti. O konačnom obliku rada obje se strane na kraju moraju složiti.

Predstavljanja modela na javnim manifestacijama organiziranim od strane drugih aktera 

Jedna od mogućih  strategija informiranja šireg građanstva je gostovanje na manifestacijama koje organiziraju drugi kulturni ili društveni akteri, te na kojima se okuplja širi krug građana od kojih će neki sigurno biti zainteresirani za kulturu, a tako moguće i za oživljavanje umjetnosti u javnom prostoru svog kvarta. Kristina Leko, također članica stručnog tima NOVI NARUČITELJI HR, u okviru nekoliko javnih događanja, obratila se građanima direktno, te u otvorenim razgovorima na licu mjesta predstavila model i prikupila ideje koje građani imaju za umjetnička djela u javnom prostoru.

Prva ovakva prezentacija modela Novi naručitelji u formatu otvorenog razgovora i interakcije sa građanima održana je 21. lipnja 2024. u sklopu OPEN MIKE programa UNSEEN na Tržnici Volovčica gdje se okupila grupa djece i mladih koji su sudjelovali u radionici murala, potom građani te nekoliko članova okolnih mjesnih odbora. Leko je kroz razgovor sa prisutnima predstavila mogućnosti naručivanja umjetnosti u javnom prostoru od strane građana. Tijekom dvadesetminutnog otvorenog razgovora prisutni su iznijeli četiri želje tj. formulirali četiri prijedloga za umjetničke intervencije u javnom prostoru na području Gradske četvrti Žitnjak-Peščenica. 

Nadahnuto je govorila Ivana Perković o tome kako priželjkuje umjetničko djelo koje bi govorilo o odnosu starog i novog u ovom dijelu grada, o velikim promjenama koje su u tijeku i o tome što one znače ljudima koji ovdje žive duže vrijeme te onima koji su nedavno doselili. Mjesto koje ju je potaklo na razmišljanje o jednoj takvoj skulpturi je konkretna livada na Borongaju koja doista spaja novi i stari dio naselja. Nadalje smo u razgovoru saznali o inicijativi koja radi participativno sa djecom na uljepšavanju Trga Stjepana Konzula (tzv. plato); Iva Jelačić pozvala je NOVE NARUČITELJE da u sklopu akcije uljepšavanja platoa sredinom listopada predstave svoj model. Potom smo od Ante Palade saznali o već duže vrijeme aktivnoj inicijativi koja želi spomenikom odati počast slavnom nogometašu Cici Kranjčaru, dečku sa Ferenščice koji je nadahnuo mnoge njezine stanovnike. Siniša Mikulčić zaželio je pak umjetničku intervenciju koja bi prolaznicima obratila pažnju na deindustrijalizaciju koja se dogodila na mjestu novoizgrađenih stanova. U daljnjem neformalnom razgovoru razgovaralo se o tome kako formalizirati ove inicijative i pozvati sugrađane da se priključe i povratno kontaktiraju platformu. Jer, da bi NOVI NARUČITELJI HR počeli raditi na inicijativi ili projektu, građani trebaju biti organizirani u tzv. naručiteljsku skupinu. Pri tome, pojedinac ili pojedinka može se sam odnosno sama sa svojom idejom obratiti NOVM NARUČITELJIMA i izraziti želju, no da bismo proces naručivanja doista formalno započeli potrebno je oformiti naručiteljsku grupu građana koja broji minimalno 3, a optimalno 5 ili više članova.

Sljedeće predstavljanje modela Leko je održala u sklopu Dana kulture na Folki, 22.lipnja, gdje se okupio relativno veliki broj građana, kojima je na bini, kroz kratke razgovore sa voditeljicom programa bilo predstavljeno nekoliko udruga i organizacija. Leko je kratko opisala model i pozvala zainteresirane da dođu na prezentaciju i radionicu koja je uslijedila nekoliko dana kasnije. Za razliku od prethodnog predstavljanja na Volovčici, koje je uspostavilo dijalog sa građanima, ovo predstavljanje bilo je tek prenošenje sažetih informacija, uz kasniju podjelu letaka i nekoliko individualnih razgovora sa zainteresiranim građanima poslije prezentacije.

U nedjelju, 29. rujna  peteročlani tim Otvorenog likovnog pogona održao je info desk na festivalu organiziranom na Kegliću od strane Centra za kulturu i film Augusta Cesarca – Festival susjedstva – Zapadno od centra. Nedaleko koncertne bine, u zoni buvljaka, članiice tima (Ela Junaković, Buga Kanželić, Kristina Leko, Željka Miklošević, Emma Stubljić) obraćale su se prisutnim građanima, stupale s njima u razgovor predstavljajući im model Novih naručitelja, uz korištenje upitnika koji je pripremljen za ovu priliku. Provedeno je desetak dubljih interakcija s građanima, te je u svrhu optimacije formata za buduće primjene, provedena evaluacija aktivnosti i prikupljenih podataka. Format se pokazao izuzetno zahtjevnim, a upitnik preapstraktnim. Ovaj format planiramo doraditi i optimirati, a jer ga tijekom slijedeće godine planiramo primjeniti u nizu zagrebačkih kvartova na prezentacijama dogovorenim u suradnji sa Novim prostorimaa kulture, koje ćemo pratiti na njihovim programima u Zagrebačkim kvartovima kulture.  

Interaktivna prezentacija modela kao mapiranje kvarta u pogledu potreba zajednice za kulturom i umjetnošću 

Radionica u Mjesnom odboru Janko Matko u Folnegovićevom naselju održana 25. lipnja 2024. imala je interaktivnu formu i slijedila pripremljeni upitnik usmjeren na motiviranje građana da se prisjete ideja koje su im ikada prije pale na pamet u vezi uređivanja javnog prostora. U prvome dijelu sudionici su ne samo zabilježili te svoje postojeće ideje nego su vođeni pitanjima i potpitanjima promišljali ulogu umjetnosti u javnom prostoru zajednice, te je radionica postepeno uzela formu zajedničkog brain-storminga. Sudjelovalo je dvoje vijećnika mjesnih odbora Hrabren Dobrotić i Nada Špoljarić. Nakon govoto dva sata imali smo svojevrsnu inventuru i analizu lokacija pogodnih za umjetničke intervencije, ali i niz konkretnih prijedloga, kojima vrlo malo nedostaje do formulirane narudžbe. U slijedećem donosimo pregled ovih prijedloga, na temelju zabiljški Hrabrena Dobrotića. 

U Folnegovićevom naselju ulice i ustanove nose imena kazališnih (Gavella, Strozzi, Dujšin, Laurenčić, Rakuša), književnih (Marin Držić, Polić Kamov, Jurić Zagorka, Brlić-Mažuranić, Horvat Kiš, Župančič) i glazbenih (Trnina, pl. Matačić, Sachs) velikana. To je dio identiteta kvarta i bilo bi dobro to tematizirati jednom serijom intervencija u javnom prostoru cijelog naselja koje bi stanovnicima i prolaznicima približili ovu bogatu kulturnu baštinu odnosno kroz umjetnost u javnom prostoru dali stanovnicima priliku da istu osjete kroz umjetnost. U brainstormingu se maštalo od postavljanja sistema informativnih ploča, do augmented reality intervencija. Slijedeći prijedlog je bio prijedlog za urbani namještaj odnosno za tipsku skulpturu koja bi ujedno bila prostor za sjedenje i boravak koja bi svojim oblikom poticaala ljude da se druže i komuniciraju. Budući u kvartu također postoji niz grafita, sudionici su predložili da se u suradnji sa stručnjacima organiziraa javno predavanje i tribina o street artu i o grafitima, a kako bi se razgoovaralo o lokalnim grafitima i njihovoj budućnosti. Hrabren Dobrotić smatra da je činjenica da se jedina džamija u Zagrebu nalazi ovdje također vrlo značajni dio identiteta naselja, te je predložio da projekt umjetnosti u javnom prostoru tematizira međukulturnu i međureligijsku suradnju i interakciju kao važni element svakog suvremenog društva. Kao lokaciju umjetničke intervencije je predložio perivoj ispred džamije (ili okolne zelene površine). Ovaj bi se projekt potencijalno nastavio na neke već postojeće inicijative u naselju, te isto tako postoje i potencijlno zainteresirani pojedinici koji bi mogli dopriniijeti uspješnosti ovakvog projekta. Radionicu smo završili šetnjom kroz naselje u sklopu čega smo obišli i lokaciju džamije kao i memorijal bošnjačkim braniteljima smješten u perivoju ispred džamije. Oprostili smo se uz plan da u što skorije vrijeme, čim se okupi najmaanje tri osobe oko jedne od ovih ideja, da formuliramo narudžnu i krenemo u susrete s umjetnicima i prema realizaciji.

Iako je radionica održana sa minimalnim brojem sudionika, ipak vjerujemo da se radi o korisnoj metodi za mapiranje zajednice i njezinih potreba. Isto tako vjerujemo da se rezultati u ovom slučaju ne bi znatno razlikovali da je u radionici sudjelovalo ček i desetak osoba. Tome je tako ponajprije zavaljujući profilu, informiranosti i angažiranosti sudionika radionice, Hrabrena Dobrotića i Nade Špoljarić, koji su bili dovoljno ne samo kompetetni nego i angažirani dati duboki uvid u stanje umjetnosti i kulture u javnom prostoru u Folnegovićevom naselju. Isto tako, mogli su na temelju vlastitog angažmana u zajednici, sa sigurnošću utvrditi da je ono što stanovnicima Folke najviše nedostaje – kvalitetno međusobno druženje u javnom prostoru. Kao medijatori i medijatorice kulture u zajednici, trebamo naučiti prepoznavati lokalne eksperte, te isto tako razmisliti koji status bi takve osobe treble imati u okviru modela Novih naručitelja, da li su oni dio naručiteljske grupe, da li ih u nekim slučajevima možemo angažirati u okviru višečlanov medijatorskog tima, ili trebamo uvesti dodatne kategorije koordinatora u zajednici.

Kratki osvrt na istraživanje administrativnih puteva

Početkom srpnja održan je sastanak u Gradskom uredu za rad mjesne samouprave, sa  pomoćnicom pročelnika za rad mjesne samouprave Aleksandrom Grubić Jureško. Kristina Leko i Maša Štrbac predstavile su model Novih naručitelja, te su u detaljnom razgovoru pokušale istražiti u kojem su stupnju administrativni procesi samouprave i metodologija projekata Novih natučitelja kompatibilni te koje bi izazove nosila provedba projekata Novih naučitelja u ovom adnimistrativno-upravnom okruženju. O razgovoru je napravljen protokol, te su formulierani procesi, no dokument još nije odobren za objavljivanje.

Završna napomena 

Tipska prezentacija modela Novih naručitelja (pdf, pps; autoricaa Štrbac i Leko), letci i plakati za mogućnošću upisivanja mjesta i vremena prezentacije, pripreme i struktura interaktivne prezentacije sa pitanjima za radionički dio kao i upitnik za građane dostupni su svi članicama platforme za korištenje u sklopu digitalnih alata.

Tekst napisale Kristina Leko i Maša Štrbac, rujan/studeni 2024.

FOTO: Irena Borovina, Brezovica

Dani kulture na Folki 
FOTO: Maša Štrbac

Špansko

Zapadno od centra - Kreglić