Izložba Požega s druge strane pogleda

Projekt Požega za slijepekulturna baština kroz taktilno iskustvo ušao je u svoju drugu fazu izvedbe nakon što su dogovorene suradnje s gradskim institucijama i potpisan ugovor/narudžba od strane Udruge slijepih kao naručitelja.

Krug – kreativna radionica učenika gimnazije, u ovoj priči umjetnici/izvođači projekta, nakon aktivnosti s Udrugom slijepih, ugostili su učenike Gimnazije Dubrovnik te sudjelovali u zajedničkoj radionici oblikovanja trodimenzionalnih oblika inspiriranih kulturno umjetničkim spomenicima Požege i Dubrovnika. Nastale su interesantne zajedničke kreacije učenika i slijepih od recikliranih materijala, gline, tkanina, žice i drva. Radionica je bila organizirana u prostoru knjižnice Gimnazije u Požegi.

Radionici je prethodio obilazak grada, posjet Dijecezanskom muzeju, Katedrali sv. Terezije Avilske, crkvi sv. Lovre i crkvi sv. Duha. Slijepim osobama bilo je dozvoljeno taktilno doživjeti skulpture u Dijecezanskom muzeju, a medijatorica projekta približila im je skulpture i slike kroz prilagođenu analizu kako bi doživljaj bio potpuniji.

Kao kruna događanja u ovoj fazi projekta, organizirana je izložba „Požega s druge strane pogleda“, ponovno u knjižnici Gimnazije Požega koja je ujedno bila plod suradnje različitih izvannastavnih aktivnosti i interaktivna radionica za učenike i slijepe. Prostor knjižnice osmišljen je kao prostor zasjenjenog pogleda. Najloni i bijela platna zaustavili su pogled i poslužili kao instalacija koja usmjerava pogled na Brailleovo pismo, otiske ruku i radove načinjene na spomenutoj zajedničkoj radionici. Mladi knjižničari i Krugovci načinili su taktilne slikovnice, a učenik matematičke gimnazije je 3D printerom napravio taktilne smanjene replike triju požeških crkvi. Sve to je postalo dijelom postava izložbe. Program je započeo nastupom školskog zbora i pjesmom Let The Sunshine te uključivanjem svih sudionika u pjesmu. Dramska družina katoličke gimnazije izvela je predstavu Za stolom koja je također bila prilagođena slijepim osobama. Potom su slijepe osobe svjedočile o svom iskustvu, a jedna učenica predstavila je plakat o Brailleu i njegovom pismu zorno ga približivši i slijepim osobama. Uslijedile su igre u kojima su sudjelovali svi prisutni, a osobama s vidom bilo  je ponuđeno staviti zasjenjene naočale i na trenutak si barem  malo približili kako slijepi „vide“. Izložba je zamišljena kao interaktivna, svaki predmet bilo je dopušteno doživjeti taktilno. Zanimljivo je bilo čuti iskustva slijepih koji su kasnije  zahvalni i radosni govorili da se nikada nisu toliko zabavili. Tako su izložba i performans bili pun pogodak za ovu ranjivu skupinu ljudi koje najčešće ne primjećujemo.

Nositelj projekta Požega za slijepekulturna baština kroz taktilno iskustvo: Gimnazija Požega

Partneri: Gradska knjižnica Požega, Gradski muzej Požega, Turistička zajednica grada Požege

Naručitelji u projektu: članovi Udruge slijepih ( 80 članova)

Medijatorica: Vera Ćuže-Abramović, voditeljica KRUG -a, profesorica likovne kulture u Gimnaziji Požega i Katoličkoj gimnaziji s pravom javnosti u Požegi

Tekst napisala: Vera Ćuže-Abramović

Fotografije: Ana Vidović