Drugi simpozij platforme Novi naručitelji HR održao se 10. i 11. listopada 2024. u Sinju i Splitu. Program se sastojao od javnih događanja slobodnog ulaza, dostupnih svim zainteresiranim građanima i građankama, predstavnicima organizacija civilnog društva i institucija.
Cilj simpozija bila je stručna razmjena među članicama Platforme, prezentacija projekata koje provode prema modelu Novih naručitelja u svojim sredinama, kao i animiranje šire javnosti, buđenjem interesa za model rada u kojem mogu biti naručitelji umjetničkog rada za javni prostor.
Prvi dan simpozija održao se u gradu Sinju, u zgradi Palacina. Program se sastojao od uvodnog plenarnog predavanja kojeg je održala Željka Miklošević, docentica na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Nadalje su članovi Platforme upoznali javnost sa vlastitim iskustvima i izazovima s kojima su se susreli prilikom primjene modela u vlastitim sredinama. Tako je Filip Pjerobon, iz Gradske galerije Striegl u Sisku, “oslikao” čitavo iskustvo suradnje sa svim članovima nogometnog kluba Zeleni brijeg – od djece, roditelja do tajnika – te povezivanje istih s umjetnicom Enom Jurov koja je u konačnici realizirala projekt izradom murala s motivom lubenice.
Aktiviranje svoje sredine, preko projekta “Požega za slijepe” prezentirala je i Vera Ćuže-Abramović, profesorica u gimnaziji u Požegi. Projekt, humane prirode, spojio je učenike srednje škole i Udruge za slijepe i slabovidne osobe, koji su nizom kreativnih radionica usmjerenih ka prikazivanju kulturne baštine kroz taktilno iskustvo, međusobno razmjenjivali iskustva i percepcije svijeta oko nas.
Niz predstavljanja primjera primjene modela Novih naručitelja u Hrvatskoj zatvorila je Maša Štrbac, povjesničarka umjetnosti i članica Otvorenog likovnog pogona. Ona je govorila o svojim iskustvima medijatorice u sklopu projekta “Uredimo zdenac”, nadahnutim inicijativom mještana i mještanki zagrebačkog naselja Gornji Stenjevec da se obnove javni zdenci u naselju. Za ulogu umjetnica angažirane su studentice 5. godine Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koje su mještanima na javnim tribinama predstavile svoje prijedloge za obnovu zdenca, a daljnja realizacija projekta čeka na podršku gradske uprave.
Prvi dan završen je produktivnom zajedničkom diskusijom moderiranom od strane Dragane Modrić, ravnateljice Galerije Sikirica, u koju su se uključili prisutni predstavnici lokalnih inicijativa i udruga.
Simpozij je nastavljen sutradan u gradu Splitu, gdje je u kreativnom hubu Prostor najprije održana radionica za članove platforme. Radionicu pod nazivom “IDEA LAB: Znaj, angažiraj, aktiviraj – Kompas za aktivaciju zajednice”, predvodila je Maja Pagan iz Slovenije, kulturna medijatorica s višegodišnjim iskustvom u radu s lokalnim zajednicama. Članovima je na jedinstven način pomogla u osviješćivanju problema i izazova s kojima se susreću u komunikaciji sa svojim zajednicama, te je moderirala zajedničko pronalaženje rješenja i niza trikova kojima mogu uspješno aktivirati svoju sredinu.
Nakon radionice reapliciran je program kao i u Sinju, gdje je sada splitska publika u prostorima Gradskog kotara Spinut, imala priliku se upoznati sa samom platformom, njenim idejama i ciljevima, te čuti o primjerima njegove primjene u Hrvatskoj. Drugi simpozij platforme Novi Naručitelji HR zaključen je još jednom korisnom diskusijom između članova platforme i splitske publike, moderiranom od strane Jasmine Šarić, iz Culture Hub Croatia.
Napisala: Željka Vuko
Autor fotografija : Igor Jakšić
Organizatori Drugog simpozija su Galerija Sikirica, Platforma “Culture Hub Croatia” i Otvoreni likovni pogon. Naslovni vizual simpozija izradila je Marijana Rajčić.